A gipszkiöntős játékok
A gyerekeknek készített játékok között van egy készségfejlesztő játék fajta, mely az alap anyagok összekeverésétől egészen az elkészült remekműig bevonja a gyermeket az alkotás folyamataiba.
Több gyártó is készít ilyen típusú játékot, mely általában az 5 éves korosztálytól ajánlott, szülői felügyelettel.
Egy ilyen játékot kibontva én is úgy éreztem, ez az a korosztály mely már képes egyedül is elvégezni az adott feladatokat. Kisebb gyermekek is betekintést nyerhetnek abba, miképp is készül az alkotás, de Ők többnyire a kiöntött forma kifestésében tudnak részt venni.
Hogyan készül:
A játék kibontása előtt célszerű a megfelelő ruha kiválasztása, ill. valamilyen védőköppeny használata a gyermeknek.
Elsődleges feladat a játék kibontása után a használati útmutató elolvasása melyből pontosan megtudhatjuk a víz és gipsz keverési arányát.
A játékok - amit esetünkben is - tartalmazni szoktak:
- gipsz a formák kiöntéséhez
- kiöntő forma
- festék a kifestéséhez
- ecset
Elsődleges dolgunk a gipsz, vízzel történő összekeverése. Mivel fontos a megadott arány betartása így célszerű valamilyen mérő eszközt is használni a víz mennyiség meghatározásához.
Összekeverésnél előbb a vizet öntsük a keverő edénybe, majd folyamatosan kis mennyiségekben, kevergetés közben öntsük hozzá a gipszet. Összekeverésnél fontos, hogy homogén, jól elkevert anyagot kapjunk. Ne maradjanak benne csomós részek.
Következőnek, öntsük bele a formákba az összekevert anyagot. Ezt célszerű a keverés után azonnal meg csinálni hiszen a gipsz kis időn belül már száradásnak indul.
Bele öntve a formákba, töltsük színültig. Ha az öntő formánk egy téglatest formájú, több formát is tartalmazó részből áll, ne foglalkozzunk vele ha tele öntve a gipsz összefüggő képet alkot. Száradás után könnyen szétválaszthatók lesznek a formák. Amennyiben úgy érezzük, hogy nem rendesen folyt be a gipsz, így nem minden részét tölti ki rendesen, hát segítsünk neki! Egy keményebb kartonlapot végig húzva a tetején, benyomhatjuk a kitöltetlen részekbe.
Ezt a munka folyamatot követi egy kis várakozás. Hogy mennyi? Az függ a kiöntött alakzat nagyságától is. A mi esetünkben nem egész 40 perc alatt megszáradt.
Következhetett a kiszedése. Óvatosan az asztal lapjától nem magasra tartva megfordítjuk majd kicsit meghajlítva, esetleg megütögetve az asztalra esik a forma. A száradási idő kivárását fontosnak tartom, hiszen ha túl hamar állunk neki kiszedni, akár ketté is törhet, vagy lemorzsolódhatnak részei a kiöntött formánknak. Ha ezzel meg vagyunk, a szabályos formák kialakításához a kisebb hozzá ragadt részeket távolítsuk el a formáról. Ehhez használhatunk csiszoló papírt.
Ha készen vagyunk jöhet a festés.
A festés száradása után amennyiben hűtőmágnes játékról van szó, ráragasztva a mágnest már ki is helyezhető.
Miért tartom jónak-e játékot?
- mert a gyermekek számára fontos a szülőkkel való közös játék.
- mert szoba díszként kihelyezve, megmarad emlékként.
- segít kialakítani a gyerkőcben a megvalósítás érzését. Az elkészült díszt én öntöttem és festettem ki, Én csináltam!
Nézzük, milyen fajtái vannak:
Hütőmágnesek:
Elkészítve egy hűtőmágnest kapunk.
Ilyet gyárt például a Mould Paint.
Attól függően, hogy mágnest vagy biztosító tűt teszünk rá, hűtőre vagy akár függönyre vagy felvédőre rakhatjuk.
Szobrok:
kutya, ló, egyéb állat alakzatok. A választék széles. Közkedvelt gyátója a : SES
Várépítő:
ki kell önteni a kis téglákat majd a mellékelt ragasztóval össze ragasztva, felépíthetjük saját várunkat.
Képkeretes:
Elkészítve, kép helyezhető bele.
Ami külön jó ezekben a játékokban, hogy nem egyszer használatosak. Az öntő formák meleg vízben történő elmosásával, valamint a hobby és barkács szaküzletekben ill. egyéb helyeken kapható modell gipszel újra kezdhetjük az egész játékot.
Az eddigi visszajelzések is a mi tapasztalatainkat támasszák alá, mely szerint Ki ezen játékok valamelyikét válassza, nem fog csalódni benne.